tarİhçe

Celal Bayar Üniversitesi Fizik Bölümü 1992 yılında kurulmuş ve ilk öğrencilerini 1994 yılında almıştır. Bugün bölümümüzde birinci ve ikinci öğretim programlarında yaklaşık 250 lisans öğrencisi eğitimine devam etmektedir. 1994 yılından 1998 yılına kadar Celal Bayar Üniversitesi Rektörlük Binalarında eğitim ve öğretimine devam eden fizik bölümü, 1998 yılında Muradiye yerleşkesine taşınmış ve 2009 yılında aynı yerleşkede inşası tamamlanan Fen Edebiyat Fakültesi binasına geçmiştir. Yeni ve geniş bir alana yayılan fizik bölümü halen burada eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Bilimsel araştırma faaliyetlerinin sürekli devam ettiği bölümümüzde 2012 yılından itibaren lisans düzeyinde öğrenci alımı yapılmamaktadır.
Fizik Bölümü olarak hedefimiz, fizik bilim alanında ve onun her türlü teknolojik uygulamalarında, diğer disiplinlerde çalışan araştırmacılarla işbirliği içerisinde, özgün ve uluslararası düzeyde kabul gören bilimsel çalışmalar gerçekleştirmek, nitelikli ve çalışkan bilim insanları yetiştirerek ülkemize kazandırmaktır. Bu amaçla bölümümüzde bulunan modern laboratuvarlarda, bilgisayar destekli ve ileri seviyede bir eğitim verilmektedir. Bölümümüzde lisans öğrencilerinin kullanımı için hazırlanmış olan laboratuvarlar şunlardır,

 Fizik-I Mekanik Laboratuvarı

Fizik-II Elektrik Laboratuvarı

Elektrik ve Elektronik Laboratuvarı

Modern Fizik Laboratuvarı

Dalga ve Titreşimler Laboratuvarı

Optik Laboratuvarı

Atom ve Molekül Fiziği Laboratuvarı

 Bu laboratuvarlarda öğrencilerimiz, derslerde teorik olarak gördükleri konuları uygulamalı olarak özgün bir şekilde tekrar edebilmekte ve kendi yeteneklerini de ortaya koyarak bilgi ve tecrübelerini artırmaktadır.
Lisans öğretimini tamamlayarak "Fizikçi" unvanını kazanan mezunlarımızın çalışabilecekleri başlıca iş alanları şunlardır:
Üniversitelerde akademisyen, araştırmacı veya öğretim görevlisi olarak görev yapmak.

Orta öğretim okullarında “Fen ve Teknoloji Branşı” ya da “Fizik Branşı“ alanlarında öğretmenlik yapmak. (Fizik lisans mezunlarının öğretmen olabilmeleri için formasyon eğitimi almış olmaları koşulu aranmaktadır.)

Orta öğretim dersanelerinde “Fizik Öğretmeni” olarak çalışmak.

Endüstrinin çeşitli alanlarında araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında uzman olarak çalışmak.

Devlet Su İşleri, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Atom Enerjisi Kurumu gibi kamu veya benzeri diğer özel sektör kuruluşlarında araştırmacı olarak çalışmaktdır.
Bölümümüzde faal olan Yüksek Lisans ve Doktora programlarında lisansüstü eğitim ve öğretim yapılmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora Programları için üniversitemizin ve bölümümüzün ihtiyaçlarına göre her yıl bir yada iki kez ilan verilmektedir. Bu ilanlara başvuruda bulunan adaylar, Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından belirlenen koşulları sağladıkları taktirde Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kabul edilirler. Bölümümüzde, beş anabilim dalında ve 17 öğretim üyesinin danışmanlığı altında yürütülen tez çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte her yıl 10 civarında öğrencimiz yüksek lisans yada doktora eğitimlerini tamamlayarak mezun olmaktadırlar.
Bölümümüzde bulunan Lisansüstü laboratuvarları şunlardır.

 İleri Çekirdek Fiziği Araştırma Laboratuvarı

Radyoterapi Fiziği Araştırma Laboratuvarı

Atom Fiziği Araştırma Laboratuvarı

Sentezleme Araştırma Laboratuvarı

Lüminesans Araştırma Laboratuvarı

 

iletişim

Adres :

Celal Bayar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi 45140 MANİSA

E-mail : cbuphysicsdept@gmail.com

Tel      : (0236) 201 3101

Faks    : (0236) 241 21 58

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik