yuksek enerjı ve plazma fiziği a.b.d

Yüksek enerji ve plazma fiziği anabilim dalı, bölümümüzün kuruluşundan bu yana aktif olmamış ve 2012 yılı içinde aktif hale getirilmiştir. Halen anabilim dalı içinde faaliyetleri yürüten bir tane öğretim görevlisi bulunmaktadır. Şu an alt yapı çalışmaları devam etmekle birlikte ilk yüksek lisans ve doktora öğrencilerini 2012 yılı bahar döneminde kabul etmiştir.
 Anabilim dalı, konusundaki güncel gelişmeleri takip etme ve deneysel çalışmalara ağırlık vermek üzere yapılanmaktadır. Bu doğrultuda şu an dünyanın en önemli yüksek enerji ve parçacık fiziği labaratuvarı olan CERN ile haberleşmeler devam etmekte ve buradaki çalışmalar yakından izlenmektedir. Altyapı ve olanakların imkan verdiği ölçülerde yeni bir deney ekibi oluşturarak CERN’deki deneylerden birinde bilimsel çalışmalara katkı yapmak üzere, katılınması hedeflenmeketdir.
 Deneylerde kullanılan yüksek teknoloji ve karmaşıklık burada kurulan deney ekibinin iyi yetişmiş, hertürlü teknolojiyi bilen ve kullanabilen bilim insanlarından oluşmasını zorunlu kılmaktadır. Böyle bir ekibi barındırmak ve yeni kuşakları yetiştirmek için çok güçlü bir teknik ve bilimsel alt yapıya ihtiyaç vardır. Bu yönde çalışmalar devam etmektedir. Yapılan deneyler ve kullanılan hızlandırıcılar Türkiye’de bulunmamakla birlikte birçok dünya ülkesinde de yoktur. Yapılan çalışmaların maliyeti bir ülke için çok ağır olduğundan, birçok üye ülkeye hizmet veren CERN gibi merkezler vardır ve bilimsel çalışmalar bu merkezlerde kurulan uluslarası deneyler ile yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı anabilim dalımız da bilimsel çalışmalarını CERN ile yapılan bağlantılar ile yürütmeyi planlamaktadır.
 CERN uluslarası bir yüksek enerji ve parçacık fiziği araştırma merkezidir. 20 ülke üye (Avrupa ülkeleri), Türkiye dahil 6 ülke gözlemci statüsündedir ve 29 diğer ülkeden de bilim insanları çalışmalara katılmaktadır. Dünyanın en büyük yarıçaplı ve en yüksek enejili hızlandırıcısı buradadır. Küçük hızlandırıcılar da olmakla birlikte, daire şeklindeki en büyük hızlandırıcısının yar çapı yaklaşık 27 km’dir ve tünel yerin 100 metre altındadır. İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa sınırına yakın yerinde kurulmuş olup, hızlandırıcının büyük kısmı Fransa sınırları içindedir. Hızlandırıcıda protonlar 7 TeV’lik (tera elentron volt) enerjilere kadar hızlandırılmaktadır. Bu ışık hızına çok yakındır. Büyük hızlandırıcı üzerinde altı deney kurulmuştur. Bunlardan en büyükleri CMS ve ATLAS’tır. Bu deneylerin her birinde dünyanın değişik enstitülerinden yaklaşık 3000 civarında bilim adamın vardır. Orta büyüklüktekiler LHCb ve ALICE deneyleridir. Bu deneylerin her birine de yaklaşık 500 civarında bilim insanı vardır.

iletişim

Adres :

Celal Bayar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi 45140 MANİSA

E-mail : cbuphysicsdept@gmail.com

Tel      : (0236) 201 3101

Faks    : (0236) 241 21 58

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik