atom ve molekül fiziği a.b.d

  Bölümümüzün Atom ve Molekül Fiziği Lisansüstü programı kapsamında İleri Atom ve Molekül Fiziği, Molekül Modelleme ve İleri Grup Teorisi gibi dersler verilmektedir. Verilen bu derslerde moleküllerin oluşumu, yapısı, yapı parametreleri, etkileşimleri gibi moleküllerin fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmakta ve bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Bunlara ilave olarak bölümümüzde deneysel çalışmaların da yapıldığı Atom ve Molekül Fiziği Araştırma laboratuvarı bulunup deneysel çalışmaların gerçekleştirilmesi için gerekli donanım mevcuttur. Söz konusu laboratuvarda farmakolojide kullanılan kimyasal moleküllerin metal halojen kompleksleri sentezlenmektedir. Sentezlenen bu yeni bileşiklerin bütün spektroskopik özellikleri araştırılmakta, yapıları tayin edilmekte ve canlı organizmalardaki etkileri araştırılmak üzere literatüre kazandırılmaktadır.

 Anabilim dalımızda bir de teorik çalışma grubu bulunmaktadır. Bu çalışma grubu bilgisayar programı kullanarak çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Kullanılan bu program yardımıyla moleküllerin kararlı haldeki bağ uzunlukları, bağ açıları ve spektroskopik özellikleri hesaplanmaktadır. Kullanılan bu hesaplamalı moleküler spektroskopi bir simülasyon metodu olup fizik yasalarını esas alarak moleküler yapıyı, kimyasal reaksiyonları, spektroskopik büyüklükleri tayin etmede kullanılır. Böylece yapılan bu teorik çalışmalar ile deneysel çalışmalar birlikte yürütülmektedir.

 Son olarak Atom ve Molekül Fiziği çalışma grubu olarak; 2012 yılında 8 adet makale ve 8 adet de uluslararası sempozyumlarda sunulan bildiri, 2013 yılında 3 adet makale 11 adet Uluslararası sempozyumlarda sunulan bildiri, 2014 yılında şuana kadar 2 adet makale 7 adet ulusal düzeyde bildirisi bulunmaktadır

 

iletişim

Adres :

Celal Bayar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi 45140 MANİSA

E-mail : cbuphysicsdept@gmail.com

Tel      : (0236) 201 3101

Faks    : (0236) 241 21 58

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik